wtorek, 2 sierpnia 2011

Ochrona wzroku przed światłem laserowym wykorzystywanym w fizykoterapii

Lasery zaczęły być wykorzystywane w medycynie właściwie od momentu swojego pojawienia się. Było to spowodowane możliwościami, jakie daje tak duże skupienie energii w małym obszarze. Pierwsze lasery zastosowano w chirurgii gałki ocznej, z biegiem lat zaczęto używać coraz nowszych typów laserów w różnych dziedzinach medycyny, także w fizykoterapii. Niektóre schorzenia można obecnie leczyć tylko laserem.



Ochrona przeciwlaserowa

O skuteczności i powszechności stosowania lasera w medycynie świadczy coraz większa ilość udokumentowanych badań, co przekłada się na wzrost liczby urządzeń wykorzystujących laser, które pojawiają się na rynku. Należy jednak pamiętać, że choć laser jest wspaniałym narzędziem pozwalającym leczyć szeroki rodzaj schorzeń, jest także bardzo niebezpieczny dla wzroku. Wystarczy chwila nieuwagi i nawet odbita wiązka laserowa może w sposób nieodwracalny uszkodzić wzrok. W trakcie wykonywania zabiegu zarówno osoba wykonująca zabieg jak i pacjent narażone są na działanie wiązki laserowej. Dlatego okulary ochronne są bezwzględnie wymagane w czasie wykonywania zabiegu z użyciem lasera. Chociaż osoby wykonujące zabieg w zdecydowanej większości zdają sobie sprawę z zagrożenia dla wzroku jakie niesie za sobą promieniowanie laserowe spotyka się osoby lekceważące zagrożenie i nie stosujące odpowiednich okularów ochronnych. Należy tutaj zaznaczyć że wszystkie osoby znajdujące się w pomieszczeniu muszą założyć okulary ochronne żeby ochronić oczy przed możliwym naświetleniem oczu przez odbitą wiązkę laserową Wszystkie używane okulary bezwzględnie muszą posiadać certyfikat CE i EN207 co zapewnia wysoką jakość okularów, gwarantuje bezpieczeństwo pracy oraz daje pewność parametrów umieszczonych w karcie katalogowej. W Unii Europejskiej zabronione jest stosowanie nie certyfikowanych okularów które mogą stanowić zagrożenie dla wzroku zarówno osoby wykonującej zabieg jak i pacjenta.

Dla osoby która poddaje się zabiegowi (pacjenta) należy zastosować tzw „zaślepki” odcinające całkowicie promieniowanie laserowe lub dedykowane okulary przeciwlaserowe. Tutaj również należy zwrócić uwagę na certyfikat zgodności z normą EN207 co zagwarantuje pełne bezpieczeństwo zabiegu.


Do każdego nowo zakupionego urządzenia producent dołącza odpowiednie okulary ochronne. Okulary należy jednak traktować jako element eksploatacyjny, który co pewien czas należy wymienić ponieważ nawet przy najbardziej delikatnym traktowaniu okulary rysują się i niszczą. Należy jednocześnie pamiętać że nie można używać okularów, jeśli są podrapane, filtr zmienił kolor lub w jakikolwiek inny sposób uszkodzone. Właściwości takich okularów zmieniają się a stopień ochrony laserowej obniża się lub całkowicie zanika. Zniszczone okulary trzeba wymienić a dobór okularów nie jest sprawą prostą i należy zawsze poradzić się specjalisty w zakresie ochrony przeciw laserowej. Dobór okularów do lasera o konkretnej długości fali oraz mocy wiązki laserowej musi zostać przeprowadzona przez osobę posiadającą niezbędną wiedzę i doświadczenie.


W przypadku zniszczenia lub uszkodzenia okularów nie ma możliwości przeprowadzania zabiegów co wiąże się z konkretnymi stratami dla przychodni lub gabinetu. Dlatego ważnym elementem jest wybór dostawcy okularów który w błyskawiczny sposób zaproponuje odpowiednie okulary i szybko zrealizuje dostawę. Firma AMECAM jest przedstawicielem na Polskę lidera w produkcji okularów przeciwlaserowych – amerykańskiej firmy Nor Laser. AMECAM posiada niezbędną wiedzę do optymalnego doboru filtru a okulary są certyfikowane i w pełni bezpieczne dla użytkowników.

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz