poniedziałek, 8 sierpnia 2011

Urazy i schorzenia obręczy barkowej

Każdemu z nas kiedyś coś strzyknęło, coś zabolało, nie mogliśmy ruszyć się i nie wiedzieliśmy co jest przyczyną i co nam przeskoczyło czy co dokładnie nas zabolało. Poniżej poruszam problem urazów obręczy barkowej.Zapraszam do lektury.

Najpoważniejszą i pierwszą zasadą przy jakicholwiek schorzeniach narządu ruchu jest dobrze przeprowadzony wywiad i badanie pacjenta. W szczególności w bólach obręczy barkowej, gdzie przyczyn pojawiania się bólu, zmniejszonego zakresu ruchu, osłabienia siły mieśniowej może być wiele.

Dobrze przeprowadzone testy diagnostyczne, moga pomóc w zdefiniowaniu problemu pacjenta i ustawić tok działania rehabilitacjyjnego. Zła diagnoza, źle przeprowadzone badania pacjenat i nieszczęście gotowe. Cała rehabilitacja może nie przynosić skutku lub zniweczyć zabiegi operacyjne jeśli takie były juz konieczniościa.

Dobry fizjoterapeuta, który ma doświadczenie w pracy pwoeinien znać i umieć różnicować ból rzutowany na tle radikulopatii szyjnej, niestabilności (przedniej,tylniej lub wielokierunkowej) stawu ramiennego, uszkodzenia stożka rotatorów lub zarastającego zapalenia torebki stawowej. W każdym z tych przypadków rehabilitacja wygląda inaczej jest kierunkowana a nie wykonwana ogólnie. Zabiegi fizykoterapeutyczne stosowane w całym okresie rehabilitacji pomagają złagodzić stan zapalny, ból i przygotować do wynonywanych ćwiczeń.
Najwiekszą grupą osób narazonych na problemy z obręczą barkową są sportowcy wykonujący ruchy ręka ponad główą( siatkówka, koszykówka, baseball),a także wszyscy których praca polega na wyciagniu rąk do góry lub do przodu, utrzymywaniu ich w nietypowych pozycjach.

W bardzo wielu przypadkach rehabilitacja barku jest zaczynana za późno, a to dlatego, iż większość osób lekceważy sobie uraz,w czasie bólu zaciska zęby i tak zamierza "przetrwać" aż wszystko przejdzie..niestety skutek jest odwrotny, ból może ustąpić, ale wszystkie nieprawidłowości w tkankach, mięśniach, stawach i więzadłach są "akumulowane". Kolejna dolegliwość jest już mocniejsza, pojawia się wiekszy ból i dłużej utrzymuję się dyskomfort spowodowany brakiem ruchomości w stawie.
Dlatego szyba i fachowa diagnostyka stawu ramiennego, sprecyzowanie "źródła" bólu, ewentulane badanie usg stawu, przyśpieszają czas rekonwalestencji, eliminują długotrwałe leczenie farmakologiczne, przyśpieszają likwidację stanu zapalnego, wzrostu siły mięśniowej,wraca odpowiedni tonus mięśniowy. Dobra, szybka oraz skuteczna rehabilitacja jakichkolwiek urazów obręczy barkowej może przyczynić się do braku konieczności wykonania zabiegu chirurgicznego

1 komentarz:

  1. Uraz barku, ręki, dłoni bywają mocno kłopotliwe i niestety często są lekceważone przez samych pacjentów. A potem leczenie okazuje się trudniejsze niż można się spodziewać. Na tej stronie możecie dowiedzieć się czym jest schorzenie zwane kciukiem narciarza i jak je prawidłowo leczyć.

    OdpowiedzUsuń